Biuro rachunkowe Golden Kite
Strona główna / Oferta / Karta podatkowa

Karta podatkowa

Karta podatkowa stanowi uproszczoną formę rozliczania działalności gospodarczej. Nie wymaga prowadzenia ewidencji przychodów, prowadzenia ksiąg i wielu innych czynności z zakresu księgowości.

Karta podatkowa jest formą rozliczenia się z podatku dochodowego. Zastosowanie takiej karty, nie wpływa na reguły rozliczania VAT. Przedsiębiorca korzystający z karty podatkowej może być jednocześnie czynnym podatnikiem VAT. W takiej sytuacji przedsiębiorcę obowiązują ogólne zasady związane z VAT-em. Należą do nich m.in. przepisy, prowadzenie ewidencji VAT dla podatku należnego i naliczonego, archiwizacja dokumentów dotyczących VAT, a także składanie odpowiednich deklaracji.

W tego typu czynnościach przedsiębiorca może liczyć na pomoc biura rachunkowego.

Wysokość składek

Wysokość składek nie jest uzależniona od dochodów. Ustala ją naczelnik urzędu skarbowego na podstawie rodzaju działalności, liczby mieszkańców miejscowości, na której terenie działalność ma swoją siedzibę oraz liczby zatrudnionych osób.

Którzy przedsiębiorcy mogą korzystać z karty podatkowej? Określa to Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Księgowość karty podatkowej – Bielsko-Biała i okolice

Karta podatkowa zalicza się do jednej z najprostszych form opodatkowania działalności gospodarczej. Nie jest oczywiście pozbawiona minusów (jak choćby fakt, że podatek trzeba płacić nawet przy braku dochodów), nie jest też dostępna dla każdego przedsiębiorcy. Warto jednak rozważyć jej niepodważalne zalety, szczególnie gdy prowadzi się działalność w małej miejscowości (wysokość składek wyznaczana jest między innymi w oparciu o liczbę mieszkańców miejscowości), gdy działalność jest jednoosobowa lub zatrudnia niewielu pracowników oraz w przypadku ponoszenia stosunkowo niewielkich wydatków. Wysokość zobowiązania podatkowego ustalana jest indywidualnie na okres roku przez naczelnika danego urzędu skarbowego.

Karta podatkowa – dla kogo?

Jeśli zastanawiasz się:

  • Czy jesteś uprawniony do korzystania z karty podatkowej?
  • Jak zadeklarować chęć rozliczania podatków przy pomocy karty podatkowej?
  • Jak w pełni korzystać z karty podatkowej?
  • Jakie daje możliwości karta podatkowa i do czego zobowiązuje?

Znamy odpowiedzi na te pytania i chętnie podzielimy się swoją wiedzą. Skontaktuj się z naszym biurem rachunkowym i skorzystaj z doradztwa na najwyższym poziomie.